xff.cz - mapa webu - novinky

Systém e-mailů xff.cz

Jestli se divíte, proč používám divné adresy typu quiengiephoimaigohce@xff.cz, tak tento článek Vám to ozřejmí.

Hlavní výhoda e-mailu je jeho otevřenost a svoboda. Kdokoliv může zaslat zprávu komukoliv. Není k tomu potřeba žádný složitý software, žádná autorizace, svolení žádné firmy, nic. Nikdo, mi e-mail nemůže vzít, nebo zablokovat. Jediný kdo svojí zlovůlí, či častěji snahou pomoci (špatnému člověku) může tuto idylu narušit je registrátor domén, ale to je na jiný článek.

Této otevřenosti samozřejmě využívají různí vykukové, kteří vysávají e-mailové adresy po celém internetu a pak na ně rozesílají nelegitimní nevyžádanou poštu. Klasickým, řešením je automatický filtr spamu, který je trénovaný na obsah mailu. Podle obsahu mailu se snaží určit, zda je zpráva vyžádaná či není.

Takové řešení je obtížně ovladatelné. Kdo zkoušel přesvědčit umělou inteligenci gmailu tlačítkem „Není spam“ o tomtéž, musel dojít k tomu, že je to spíše umělá demence. Tím jak se průběžně „učí“ je nestabilní a z principu nemůže fungovat. Striktní definice nevyžádané pošty je zpráva od někoho od koho jsem si poštu nevyžádal. To z obsahu zprávy není možné určit.

Výsledek je, že odesílatel si nemůže být jistý tím, že příjemce jeho e-mail uvidí a příjemce si nemůže být jistý, zda mu bylo doručeno vše co mělo být. Schválně, kolik lidí asi ví, že jim toho je do gmailu doručováno mnohem více, než nakonec skončí v INBOXu nebo ve SPAMu? Gmail velké množství zpráv zahazuje, aniž o tom informuje kohokoliv. Operátoři menších mail serverů by mohli povídat. Nakonec spam si vždycky najde cestu do INBOXu tak jako tak, zvláště ten legitimně vypadající.

Moje řešení je jiné. Lidem a službám, od kterých čekám poštu předám něco co pak mají jen oni a podle čeho je dokážu identifikovat. Podle toho poznám, co je vyžádané a co ne. No a to něco je právě ta náhodně vygenerovaná adresa.

Pro každý web, kam musím zadávat e-mail, vygeneruji unikátní náhodnou emailovou adresu na jednu z mých domén. Na tuto adresu může zaslat kdo chce co chce, protože není jakkoliv filtrovaná. E-mail mi se 100% jistotou vždy dojde. Protože je ale náhodná a vím, že jí znám jen já a majitel služby, kterému jsem jí poslal, pak na ní nikdo jiný nemůže nic poslat. SPAM je tím vyřešen hezky čistě.

Kromě řešení SPAMu má systém i několik dalších nezanedbatel­ných výhod:

Navíc mám i několik veřejných adres, které jsou striktně filtrované standardními způsoby a e-maily na ně zaslané končí ve speciální složce nevyžádaného INBOXu.

Tento systém mi zaručuje, že v mém hlavním INBOXu není nikdy nevyžádaná pošta a tomu co tam přijde mohu relativně důvěřovat, že je z legitimního zdroje, který již znám.

Legitimní nevyžádaná pošta, o kterou můžu mít potenciálně zájem, končí ve speciální složce, kterou nemusím kontrolovat nijak často, protože mám jistotu, že tam nemůže být nic na co musím reagovat.

S tímto systémem lze ustát těch 30–50 tisíc pokusů o doručení nevyžádané pošty měsíčně, kterým je vystaven můj server, bez větších problémů.

Historie změn

15.7.2018 18:17První sestavení webu