xff.cz - mapa webu - novinky

Orange Pi

Orange Pi je rodina jednodeskových počítačů (tj. SBC), které vyrábí firma Xulong v Číně. Lze je koupit v oficiálním obchodu firmy na Aliexpress­.com.

Většina modelů je postavená na různých SoC od fy Allwinner a má rozumnou podporu v Linusově větvi Linuxu, tzv. mainline jád­ře.

Oproti populárnějším Raspberry Pi má Orange Pi mnoho výhod:

Takže, jestli si dokážete představit absolutně tichý počítač s prakticky nulovou spotřebou, použitelný na kde co, postavený zcela na Free Software, tak to je Orange Pi.

To je taky důvod proč mám tuhle platformu rád a věnuju jí svůj čas. Takhle vypadá můj domácí Farmville z 10 Orange Pi PC a PC2 (některá nejsou vidět):

Můj domácí Farmville

Běží na tom různé domácí a veřejné servery, desktop, NAS, audioserver, databáze, replikace, zálohování, monitoring,… hodně muziky za cenu low-end notebooku.

Jak začít s Orange Pi

Nákup HW

Budete potřebovat Orange Pi samotné (mám zkušenostmi s modely One, PC a PC2 a doporučuji PC či PC2), a pak pokud nemáte potřebu si vyrábět vlastní napájecí systém a kabeláž, tak nějaký kvalitnější 5V adaptér přímo s kabelem a odpovídajícím konektorem (4/1.7mm).

Dále budete potřebovat uSD paměťovou kartu. Jediná kritéria, která jsou relevantní pro použití paměťové karty v jednodes­kovém počítači je rychlost náhodného zápisu malých 4KB bloků a spolehlivost. Ani jedno vám výrobce neřekne. Nenechte se zmást rychlostmi na obalu, jsou pro sekvenční přístup a z větší části irelevantní. H3/H5 dokáže na uSD kartu přenášet data max. rychlostí ~20MB/s. To je max. v co můžete doufat.

Zapomeňte na consumer grade SD karty všech výrobců, kteří si nevyrábějí sami jak řadič, tak paměťové čipy. Jsou vzhledem k charakteru trhu s pamětmi nepředvída­telní. Tzn. zbývá prakticky jen Samsung a Sandisk.

Jiné značky ani modely nemají smysl, pokud nechcete kupovat industrial grade uSD karty s garamcemi rychlostí a spolehlivosti za bratru 4× a více peněz za GB.

Např. Samsung EVO+ 32GB (menší už Samsung asi nevyrábí) lze koupit za cca 300–350Kč na aliexpress, jen je třeba natrefit na obchod, který prodává kvalitní značkové karty EVO+ od Samsungu. Čtěte komentáře kupujících a hledejte výsledky benchmarků. Výsledky pro zápis/čtení 4KB bloků by měly být v rozsahu 2–4MB/s. Také se podvádí s kapacitou. Karta se tváří jako 32GB, ale ve skutečnosti v ní je jen 8GB čip a zapíšete-li víc jak 8GB, tak se vám začnou data ztrácet.

Případně lze koupit za dražší peníz EVO+ 32GB i v čechách u solidního prodejce a věřit, že to bude ok.

Příprava OS

Chcete-li použít hotový obraz systému Debian s předinsta­lovaným desktopovým prostředím Xfce a nic neřešit, doporučuji Armbian. Mají obrazy pro různé modely Orange Pi, stačí si vybrat.

Pro Orange Pi PC poskytují jen starou verzi jádra Linuxu 3.4. Problém této verze je, že v ní chybí podpora mnoha moderních technologií, které můžete chtít použít – F2FS (souborový systém optimalizovaný pro SD karty – velmi doporučuji), nftables firewall, wireguard VPN, šiforvání souborů pro F2FS/ext4, různá bezpečnostní vylepšení, atd. Prostě veškerý vývoj a nové vlastnosti Linuxu od roku 2012, kdy verze 3.4 vyšla.

Nevýhoda jádra 3.4 od Allwinner je také, že kód neprošel vývojovým procesem, kterým prochází mainline jádro. Kvalita kódu od výrobce je tedy neznámá a spíše pochybná.

Udržuji svoji vlastní vlastní větev a patche pro poslední mainline verzi Linuxu, která je dostupná v mém git repozitáři. Je optimalizovaná pro desktopové použití a obsahuje kolekci jak mých, tak komunitou připravovaných patchů pro podporu jednotlivých funkčních bloků SoC. Mainline jádro + tyto patche mají podporu pro vše, od HDMI až po audio a není moc důvodů proč používat staré jádro od Allwinner. Jediný, který mě napadá je podpora dekódování videa, která v mainline zatím chybí.

Je možné použít moje jádro v Armbianu, případně použít mé jádro s libovolnou jinou distribucí linuxu pro ARMv8 (PC2) či ARMv7 (PC/One). Postup jak jádro a u-boot (bootloader) sestavit je na gitu.

Osobně používám linuxovou distribuci Arch Linux ARM. Je to fork Arch Linuxu pro procesory ARM. V seznamu podporovaných platforem sice Orange Pi nemají, ale to ničemu nebrání. Znamená to jen, že pro Orange Pi nemají sestavené jádro a bootloader. Pokud si je sestavíte sami, tak můžete využít multiplatfor­mní verze balíčků pro ARMv7 či AARCH64 z této stránky.

Co dál?

Tohle je hrubý nástin situace kolem Orange Pi. Klidně mi napište e-mail, chcete-li vědět detaily nějakého postupu, nebo máte-li nějaké otázky. Rád informace doplním.

Jinak v angličtině je dostupné velké množství informací na těchto webech:

Historie změn

19.7.2018 11:58Změněny odkazy z githubu na můj lokální git repozitář (https://xff.cz/git/).
16.7.2018 23:27Optimize xff.cz images
15.7.2018 18:17První sestavení webu